Ajánlatkérés több szállástól egyszerre:
A listát a gombok használatával állíthatja össze.
 Sopronban:   Szállás - Látnivaló - Wellness, Spa - Szolgáltatás - Konferencia-helyszín - SZÉP-kártya elfogadóhely

Soproni Evangélikus Gyűjtemények /levéltár, könyvtár, múzeum/
010546_CAM_epulet.jpg
010546_szoba.jpg
010546_szoba2.jpg
010546_konyvtar.jpg

Cím: 9400 Sopron, Templom u. 12.
Email: sopron.gyujtemenyek@lutheran.hu
Web: Múzeum
Tel: (99) 324-651, (99) 523-002


 

Diák kedvezmény: 450 HUF

Nyugdíjas kedvezmény: 450 HUF

Nyitva tartás szezonban: Hétfőn és szerdán 8 és 15 óra között (ebédszünet 12 és 13 között), szombaton 9.30-tól 17 óráig (folyamatosan), vasárnap 9.30-tól 18 óráig (folyamatosan).

Nyitva tartás szezonon kívül: Múzeumunk 2020. november 1. és 2021. március 31. között csak előzetes bejelentkezés után fogad látogatókat.

Belépő: 900 HUF

Egyéb információ:

Információ:

Sopron egyike azoknak a magyarországi városoknak, ahol a lutheri reformáció eszméi a legkorábban terjedtek el, és nagy tömegeket hódítottak meg. Gerengel Simon lelkész 1565-ben szervezte meg Sopronban az ország legrégebbi evangélikus gyülekezetét. A mai gyűjtemények alapjának kialakulása már a 16. században megkezdődött. Megindult a gyülekezet levéltári anyagának gyűjtése; a külföldről hazatért lelkészek, tanárok, diákok értékes könyvanyaggal megvetik a mai könyvtár alapjait. A levéltár és a könyvtár anyaga, valamint a tárgyi emlékek szolgálnak a múzeum kiállításának alapjául. Az evangélikus templom mögötti gyülekezeti ház épülete ad otthont a gyűjteménynek.

A levéltár legrégibb irata 1533. október 1-jén kelt: nem egykorú kivonat Nagy Balázs soproni polgár és tanácstag végrendeletéből. 1802-től az iratokat, főleg a konventgyűlésekről készített jegyzőkönyveket, ezek határozatait sorszámokkal látták el a napirend pontjai szerint. 1806-ban került sor az első levéltárrendezésre.

1860-ban Ulber Mátyás jegyző kapott megbízást a levéltár rendezésére, míg önálló levéltárost nem alkalmaznak. Erre azonban nem került sor. Ulber az 1533–1872 közötti anyagot időrendbe rakta és folyamatos számokkal látta el. Ezután az iratokat hat tárgyi csoportba sorolta: I. Vallásgyakorlat, II. Tanügy, III. Alapítványok, IV. Árvaügyek, V. Gazdasági iratok, VI. Kerületi ügyek. Ez az Ulber Mátyás által végzett, a levéltár máig legjelentősebb rendezése 1875-ben fejeződött be. 1872 után megszűnt az iratoknak tárgyi csoportok szerinti tagolása, helyette a régi rendhez tértek vissza.

1884-től a mai napig a jegyzőkönyveknek és mellékleteiknek őrzése változatlan rendben történik. A könyvanyagot az egységes rendből kiemelték, így mind az iratanyag, mind a könyvek könnyebben voltak kezelhetők.


A soproni evangélikus gyülekezet mintegy hétezer kötetes könyvtárát az evangélikus lelkészek és tanárok hozták létre. Külföldi tanulmányaikból hazatérve több ezer könyvvel gyarapították könyvtárukat, mely hagyományozás útján is tovább bővült. Luther műveiből sok első kiadásban van meg, két könyvbe pedig Melanchthon saját kezűleg írt ajánlást. A kéziratgyűjtemény legértékesebb darabjai az 1394-ben készült ún. veronai biblia ma is ragyogó színekben pompázó iniciálékkal, és a szintén iniciálékkal díszített német biblia, az ún. Biblia Compendiata. A könyvtár nagy értékei az ősnyomtatványok, inkunabulák (1500 előtt megjelent nyomtatványok), melyekből huszonhetet őriznek a gyűjteményben. Közülük a legrégibb az 1476-ban Ulmban nyomtatott „Biblia aurea”.

2015. október 10-én nyitotta meg kapuit A soproni evangélikus gyülekezet évszázadai című kiállítás. A célunk az volt, hogy egy a látogatók számára egy újragondolt, szakmai és látogatói szempontok alapján egyaránt modernizált, teljességgel kétnyelvű (magyar és német), a legfrissebb kutatási anyagokkal kiegészült kiállítást tárhassunk a nagyközönség elé.

A kiállítótér fogadóhelyiségében egy 20. század eleji lelkészlakás enteriőrjét rendeztük be. A látogató mintha vendégségbe érkezne a lelkészhez, egyszerre lépve be annak otthonába és munkahelyére.

A kiállítótér másik, tágasabb termében követhetjük nyomon a gyülekezet történetét időrendben, a reformáció megjelenésétől a soproni németek kitelepítéséig. A következő nagyobb történelmi csomópontok szerint kerül bemutatásra a levéltár, a könyvtár és a múzeum 450 évet felölelő anyaga: A reformáció Sopronban, Lackner Kristóf és kora, A gyülekezet az ellenreformáció idején, Gálffy Ádám és adományai, A pietizmus és a felvilágosodás kora, A templomépítés és a Torkos család, A gyülekezet a 19. században, A gyülekezet a 20. században, A gyülekezet napjainkban. A bemutatott tárgyak mellett idézetek, térképek, családfa nyújtanak segédletet a korszakok alaposabb megismeréséhez, valamint első alkalommal tekinthetőek meg együtt a 17-20. században a gyülekezetben munkálkodó lelkészekről készült olajfestmények.

 

A kiállítás megtekinthető: Hétfőn és szerdán 8-15 óra   Szombaton 9.30-17 Vasárnap 9.30-18

 



Soproni Evangélikus Gyűjtemények /levéltár, könyvtár, múzeum/ - Sopron (Látnivaló: Múzeum)


Soproni Evangélikus Gyűjtemények /levéltár, könyvtár, múzeum/ - Hungary - Sopron (Sight: Museum)


Soproni Evangélikus Gyűjtemények /levéltár, könyvtár, múzeum/ - Ungarn - Sopron (Sehenswürdigkeit: Museum)



2024. március 28. csütörtök - 23:25:59